Figaro, Figaro
Gondolkoztál már miért olyan fontos karbantartani kutyusod bundáját, vagy hogy otthon miként tudod a szőrápolást kivitelezni? Mai cikkünkből mindezekre és még számos más felmerülő kérdésedre választ kaphatsz! Lesz szó többek között a különböző szőrtípusokról, a szőrápoláshoz szükséges alapkellékekről és szőrallergiáról is.
- Ezért fontos rendszeresen időt szánni az ápolásra
- Elengedhetetlen kellékek az otthoni ápoláshoz
- Ismerd meg kutyusod szőrtípusát
- Tények és tévhitek: Hipoallergén fajták és a szőrallergia
- Ápolási kisokos szőrtípus szerint: Mit, mikor és hogyan?
Ezért fontos rendszeresen időt szánni a szőrápolásra
Sokan élnek abban a tudatban, hogy teljesen felesleges otthon a kutya bundájával foglalkozni. Hiszen öntisztuló, meg amúgy is a farkasok leszármazottjai, nincs szükségük efféle luxusra. Az igazság azonban az, hogy a rendszeres szőrápolás nem csak a négylábú javát szolgálja, de a környezetében élőkét is. Ha hetente fésülve van a kedvenc, nincs annyi elhullott szőr a lakásban, amit fel kéne takarítani vagy amit például a gyerekek beszippanthatnak/lenyelhetnek. Vedlési időszakban a szőrcserét is jelentősen felgyorsíthatjuk, ha esténként negyed órát szánunk egy alapos átkefélésre.
De miért fontos a kutya számára, hogy külső segítséget kapjon bunda-higiéniáját illetően?
A fésüléssel és trimmeléssel temérdek olyan szőrt távolítunk el kedvencünkről, amik már kilazultak és hullófélben vannak, de makacsul ragaszkodnak. Adjuk össze a mennyiségüket, ha ezektől megszabadult kutyusunk, már kicsit fellélegezhet, hiszen nem fogják például pluszban melegíteni. A karbantartott bundájú kutyusoknál hamarabb észlelhetőek a bolha vagy kullancsfertőzés jelei, kóros bőrelváltozások. Arról nem beszélve, hogy a filcesedés esélyét is jelentősen redukáljuk. Gondoljunk bele, ha nekünk kellene a fésülködés hiányából adódóan tenyérnyi gubancokkal a hajunkban létezni, ne csak a kellemetlen látvánnyal számoljunk, de azzal is, hogy nyáron megköti a forróságot és eltávolításuk is csak borotválással lehetséges.
Tehát a bunda ápolása is olyan fontos megelőzési mechanizmus, mint a kutya-szájhigiénia. Hiszen mindig egyszerűbb a prevencióba időt és pénzt fektetni, mint a korrigálásba és gyógyításba.
Elengedhetetlen kellékek az otthoni szőrápoláshoz
Tekintsük át röviden, mikre van a legnagyobb szükség a hatékony, gazdit és kutyust egyaránt kímélő, otthoni szőrápolási folyamathoz?
Kicsit lejjebb olvashatsz magáról a szőrápolási procedúráról, hogyan dolgozz, mikor mire keríts sort, most viszont bemutatjuk az ehhez nélkülözhetetlen eszközöket:
- szőrtelenítő kesztyű, amivel egy mozdulattal eltávolíthatod a kihullófélben lévő szálakat, így ezekkel már nem kell vesződnöd a későbbiekben
- folyékony vagy száraz sampon, ez egyéni preferenciától, illetve az időjárástól függ
- kutyafürdető kefe, hogy egyenletesen el tudd oszlatni a sampont ficánkoló kedvenceden
- mikroszálas kutyatörölköző, ami hamarabb magába szívja a nedvességet, mint a hagyományos verzió
- bontófésű, az alapos átkeféléshez és gubancok eltávolításához
- profi nyírógép, ha úgy állapítod meg itt az idő egy kis trimmelésre
- karomreszelő, amivel fájdalommentesen kurtíthatod a karmokat
Ismerd meg kutyusod szőrtípusát
Egyértelmű, hogy teljesen máshogy célszerű karbantartani egy bobtail és egy basenji bundáját. De miről ismerheted fel, hogy kedvenced melyik szőrtípusba tartozik?
A (majdnem) kopasz kutyusok, mint a kínai kopaszkutya vagy a mexikói szőrtelen kutya talán a legegyszerűbben meghatározhatók nevükből eredően is. Szinte teljesen szőrtelenek, a fejüket, lábaikat és farkukat borítja némi bunda, de testükön elvétve akár máshol is felfedezhetünk pár szőrcsomót.
Szőr mindenhol...
Lépjünk egy kicsit több szőrrel megáldott delikvensek felé. Az olyan kutyusok, mint a tacskó vagy az angol bulldog híres képviselői a rövidszőrű négylábúaknak. Ezen kópék teljes testét a bőrre finoman simuló, rövid, tapintásra puha bunda borítja. Él egy olyan tévhit velük kapcsolatban, hogy nem vedlenek. De ilyen kutyus egyáltalán nem létezik, annyi a különbség, hogy méteres szőrszálak helyett rövidebbekből találunk bőven a lakásban.
A drótszőrű/szálkásszőrű fajták, mint az airedale terrier vagy a drótszőrű magyar vizsla, első blikkre felismerhetők jellegzetes bundájukról. Durvább, már-már hosszabb sörteszerű szőrük nem tud olyan ütemben cserélődni, mint más kutyáknak, így kifejezetten a vedlési időszakokban a gazdinak szükséges kézzel eltávolítani a kihullófélben lévő szálakat.
A hosszúszőrű kutyusok, mint a yorkie vagy a berni pásztor, elnevezésükhöz hűen gyönyörű, selymes, hosszú bundával rendelkeznek. Náluk a filcesedés elkerülése a top prioritás. Filcesedés azokon a területeken fordulhat elő, ahol a legtöbbet “mozog” a bunda, például a lábak között. Amennyiben már bekövetkezett a baj, próbáljuk meg jó sok hajbalzsam segítségével kifésülni. Ha ez sem válik be, ollót semmiképpen se alkalmazzunk a gubanctól való megszabaduláshoz, ugyanis a bőr is könnyen a pengék közé kerülhet. Izzítsuk a nyírógépet és borotváljuk le az érintett részt.
A göndör szőrű négylábúak, mint a pudli vagy a portugál vízikutya fenséges göndör “loknikkal” büszkélkedhetnek. Jelent ez bármilyen nehézséget a gazdinak? Nem igazán, bár ezek a fajták hajlamosak sokkal több koszt összeszedni a bundájukkal (nem esnek ki belőle olyan könnyen mondjuk a sárdarabok), de a rendszeres fésüléssel és fürdetéssel, ezektől hamar megszabadulhatunk.
A kétrétegű bundával megáldott kutyusok, mint a pomerániai törpespicc vagy a border collie káprázatosan néznek ki dús szőrzetükkel. Hasonlóan, mint a szálkásszőrű fajták esetében, náluk is kézzel érdemes óvatosan kihúzni a már elhalt alsó szőrrétegben található szálakat, mivel ezek maguktól nem hullanak le.
Tények és tévhitek: Hipoallergén fajták és a szőrallergia
Mi okozza a szőrallergiát, mitől hipoallergén a bunda és vajon tényleg léteznek ilyen fajták? Ennek járunk most utána.
Először is fontos leszögezni, hogy 100%-ig hipoallergén fajták nem léteznek, csupán sokkal kevésbé idéz elő allergiát a szőrük, mint más kutyáknak. A kiváltott reakciókért a szőrön kívül elsősorban a fehérjék okolhatók, amik a kisállat bőrén és nyálában is fellelhetőek. A hipoallergén négylábúak tulajdonképpen a már említett kopasz kutyusok, a nagy mennyiségű vedlésre nem olyan hajlamos és a rövid, egyrétegű bundájú kutyák. A teljesség igénye nélkül az afgán agár, a bedlington terrier, a bichon, a schnauzerek és az ír vízi spániel az egyik legnépszerűbb hipoallergén kutyafajták.
A szőrallergia élen van a legkellemetlenebb allergiás reakció címért vívott versenyben. Ha a folyamatos tüsszögést, kaparó torkot és viszkető csalánkiütéseket kihagynánk, de még nem volt tapasztalatunk kisállattal, érdemes egy ismerősünknél próbára tenni szervezetünket. Itt is a megelőzés a kulcs, hiszen az állatok érző lények, nagyon megviselné őket a pár napos családi élet, dögönyözés, csak azért, hogy utána elajándékozzák.
Nem túl súlyos esetekben kis odafigyeléssel remekül együtt lehet élni az allergiát kiváltó kedvenccel is, nyúljunk allergia elleni készítményekhez, mint a kálcium, antiallergén kenőcsök vagy az antihisztaminok. De segíthet a még alaposabb, rendszeres takarítás, valamint a gyakori kéz- és arcmosás.
Szőrápolási kisokos szőrtípus szerint: Mit, mikor és hogyan?
Miután megismertük a szőrtípusokat, nem mondunk újat azzal, hogy minden típust más-más módon célszerű ápolni. Lássuk mit is tudunk javasolni a gazdiknak!
Az egészséges szőrt és bőrt sokkal eredményesebben és a kutyus számára fájdalommentesen lehet ápolni, így a kiindulópont egy jól összeállított, vitaminokban gazdag, rost-, hús- és fehérjedús étrend fenntartása. De manapság már olyan táplálékkiegészítő falatkák is léteznek, amik komplex ásványi anyag tartalmuknak köszönhetően szinte egy harapással biztosítják a fényes és egészséges bundát.
Kopasz kutyusok
Érthető okokból a kopasz kutyusok ápolásával kapcsolatban szembesülhetünk a legkevesebb macerával, de amit megspórolunk a bundán, azt a bőrápolásba muszáj fektetni. Őket kicsit többször, hetente vagy kéthetente érdemes fürdetni, mivel a mindennapokkal járó kosz náluk nem a bundán, hanem közvetlenül a bőrön landol. Minden esetben kímélő samponnal dolgozzunk, illetve fürdés után használjunk testápolót, hiszen könnyen kiszáradhat és viszkethet a bőrük. Nyári hónapokban a speciális naptejről se feledkezzünk meg. Télen pedig jöhet a divatosabbnál divatosabb kutyaruhák szezonja, természetesen a vacogást megelőzendő. A karomkurtítás ideje körülbelül havonta jön el. A növekedés gyorsasága sok mindentől függhet, így az esedékességet a gazdi tudja megítélni. Pár naponta érdemes alaposan átfésülni a bundarészeket, hogy a gubancokat kiküszöböljük és meg is vagyunk.
Szőrápolás rövidszőrű kutyusoknál
A rövidszőrű kutyusokkal is még viszonylag egyszerű dolgunk van. Havi 1 fürdés tökéletesen megfelel, ha csak nem kapnánk fel a fejünket sokkal előbb furcsa szagokra, illatos samponnal is dolgozhatunk, mert náluk a bőrre nem kerül akkora mennyiség, ami irritációval járhatna, a karomkurtítást szintén ilyenkor érdemes elvégezni, ha úgy ítéljük meg, hogy esedékes. Fésüljük át hetente puhasörtéjű kefével vagy a már említett szőrtelenítő kesztyűvel, ez egyrészt eltávolítja a kihullófélben szőrszálakat, másrészt a szőr felületén található természetes zsírréteget lejuttatja a bőr felületére, ezzel létrehozva egy hidratáló körforgást.
Szőrápolás drótszőrűeknél
Drótszőrűeknél szintén havonta ajánlott beiktatni a fürdetést, ami történhet illatos samponnal is. Jelölj ki egy napot, amikor pár órát kutyusodra szánsz és a tisztítás után kurtítsd meg a karmokat is, fésüld át alaposan sűrű fogú fésűvel tincsenként a bőrtől felfelé írányuló mozdulatokkal, majd kézzel óvatosan húzogasd ki a kihullófélben lévő szőrcsomókat.
Szőrápolás hosszúszőrű kutyusoknál
Hosszúszőrű kutyusok esetében naponta szükséges egy alapos fésülést beiktatni a már említett bontófésűvel, a hatalmas kócokat elkerülendő. Havonta szintén szánhatunk egy napot a teljes “karbantartásra”, amit egy fürdetéssel kezdhetünk, majd karomkurtítással folytathatunk és egy fésüléssel fejezünk be. Fésülést egyébként akár naponta kétszer is végezhetünk, ha kutyusunk különösen aktív, pont mint a szálkásszőrűeknél, a bőrtől felfelé, a bundát tincsekre osztva dolgozzunk, filces részre bukkanva pedig hajpakolást vagy balzsamot nem sajnálva szüntessük meg az összeállt darabot.
Szőrápolás göndörszőrű kutyusoknál
A göndörszőrű delikvensek bundáját talán mind közül a legnehezebb tisztán és ápoltan tartani, hiszen a gyönyörű és különleges szálakban megragadhat a kosz, amit csak a gazdi tud eltávolítani belőle. Éppen ezért minimum napi 1 fésülés náluk is szükséges egy puhasörtéjű kefével, a végén pedig menjünk át a bundán még egyszer egy sűrű fogazatú fésűvel is, hogy ténylegesen minden nem odavaló dologtól megszabaduljunk. Náluk szintén havonta iktassunk be egy wellness-napot, amikor sor kerül az alapos fürdetésre, nyírógépes trimmelésre és karomkurtításra.
Szőrápolás duplarétegű bundánál
A duplarétegű bundával megáldott kutyusok gazdijai se essenek kétségbe, nem lesz túlságosan embert próbáló feladat karbantartani a szőrrengeteget, ha erre rendszeresen időt szánunk. Naponta szükséges egy alapos fésülést beiktatni, amikor fémfogú kefével dolgozunk először, hiszen ez leér az alső bundarétegig is, szépen kibontva a gubancokat, de mégsem tudja megkarcolni a bőrt, ezt követően pedig jöhet egy puhasörtéjű kefés fésülés is. Hetente szánjunk egy fél órát arra, hogy az elhalt szőrcsomókat óvatosan kihúzkodjuk, mivel ezek a kutyusok nem tudnak olyan eredményesen vedleni. Szintén havonta ejtsük meg a fürdést és a karomkurtítást.Hasznosnak találtad cikkünket? Kövess minket Facebookon is!